492
1097432

Gazbia Sirry

(Egypten, Född 1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gazbia Sirry
(Egypten, Född 1925)

"The blue bird"

Signerad och daterad 7/8 (?). Duk fäst på pannå 35 x 57 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i augusti 1967.

Gazbia Sirry är en av Egyptens främsta och mest betydelsefulla moderna konstnärer, med en karriär som sträcker sig över 60 år. Hennes färgstarka konst karaktäriseras av en extraordinär mångsidighet. Det är svårt att placera henne i ett fack men hennes djärva, starka målningar brukar benämnas som neoexpressionistiska. I hennes verk tar hon, förutom egna upplevelser, även upp politiska skeenden i Egypten.

Efter utbildningen i Kairo, Paris, Rom och London har Gazbia Sirry ställt ut världen över och finns representerad på många internationella museer och institutioner.

Konstnär