inre diameter 6 cm, total vikt 29 g. Stämplad SGD, Stockholm (Sven Gustaf Dahlström, verksam 1831-1848). Etui från KG Markström medföljer.
Omfattande emaljskador, ett öga saknas, tennlödningar.
Gåva från Karl XV till Stanislas Margareta Eketrä född Tersmeden.