1110
1097489

Armring i form av en orm 18K guld med blå emalj och en opal samt en rosenslipad diamant

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

inre diameter 6 cm, total vikt 29 g. Stämplad SGD, Stockholm (Sven Gustaf Dahlström, verksam 1831-1848). Etui från KG Markström medföljer.

Omfattande emaljskador, ett öga saknas, tennlödningar.

Proveniens

Gåva från Karl XV till Stanislas Margareta Eketrä född Tersmeden.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

284. Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK