Förgyllt och mörkpatinerat. Gråmarmorerad träskiva. Sarger med snidad dekor av vinranka. Kannelerade ben med egyptisernade figurer. Längd 94,5, bredd 46, höjd 76.
Slitage.
Insida av sarg med påskrifter "Tillhört mjölnaren R. Sundberg Wäiha Kvarn 1876" och "Rep. af J. Nordensson vid hem Rosersberg 1935".