BORD, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Fanerat med mahogny och lönn. Fottrissor av mässing. Rektangulär skiva. I sargen låda med fack. Inläggningar av linjer och geometriska mönster. Längd 60, bredd 44, höjd 73 cm. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in