323
1104842

SERVIS, 266 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

"Kurland". Vitglaserade. Bestående av: 49 mattallrikar (två märkta med KPM), diameter ca 25-25,7 cm. 15 sopptallrikar, diameter ca 24 cm. 14 förrättstallrikar, diameter 21 cm. 25 assietter, diameter 18 cm. Åtta oktagonala skålfat, mått 20,5x21 cm. Ett större oktagonala skålfat, mått 23x23 cm. Fyra mindra oktagonala skålfat, mått 18,5x18,5 cm. Ett fiskfat med tvådelad sil, längd 63 cm. Två stora serveringsfat, längd 45,5 cm. Fyra serveringsfat, längd 40,5 cm. Fyra mindre serveringsfat, längd 26,5-27 cm. Fyra mindre serveringsfat, längd 20,5. Ett stort serveringsfat med handtag, längd 48,5 cm. Två runda serveringsfat, diameter 35,5. Ett runt serveringsfat, diameter 39,5 cm. Två såsbåtar, längd 27,5 cm. En såsbåt utan fat, längd 24,5 cm. Tre skålar, diameter 24 cm. En serveringsskål med huv, diameter 28 cm. Två skedar, längd 20 cm. Två lövformade fat, längd 20 cm. Fyra flasköppnare, längder 7-13,5 cm. Två ovala serveringsfat med handtag, längd 25 cm. 13 tekoppar med 14 fat, diameter på fat 16 cm. 12 äggkoppar (6+6), höjder 5,5/7 cm. Nio saltkar. Nio bestickställ, längd 11,8 cm. En kanna, höjd 18,5 cm. En mjölkkanna med lock, total höjd 21 cm. En gräddkanna, höjd 13 cm. En sockerskål med lock, diameter 14 cm. 12 gelékoppar, diameter 6,5 cm. 12 kaffekoppar med 10 fat, diameter på fat 10,5 cm. 11 mindre fat, diameter 14 cm. 13 gallerfat, diameter 21,5 cm. Två desserttallrikar, diameter 24,5 cm. Två gallerfat av olika modeller, diameter 22-23,7 cm. En gallerskålfat, längd 26,5 cm. Nio mindre fat, diameter 8,7 cm. Två mindre skålfat, diameter 11,5 cm. En vas, höjd 10 cm. En större terrin utan lock, längd 31,5 cm. En terrin med lock, längd 29,5 cm.

Delar med nagg, fåtal med sprickor. Missfärgningar.

Tilläggslista

Five additional dishes are included in the lot offered.