428
1112997

Jacob van Ruisdael

(Nederländerna, 1628-1682)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob van Ruisdael
(Nederländerna, 1628-1682)

Landskap med vattenfall och i bakgrunden en klippa med en borg.

Uppfodrad duk 101 x 86,5 cm. Skulpterad och förgylld barockram.

Tilläggslista

Jacob van Ruisdael. Utrop 150.000 - 200.000 kr.

Proveniens

Collection de son Altesse Royale Monsigneur le Prince Rene de Bourdon Parme enligt etikett a tergo.
Advokat Lennart Heijne, Saltsjöbaden.
Bukowski Auktioner, auktion 475, 30 okt - 1 nov 1990, kat nr 245. (Som Everdingen)

Stockholm 1967, som ett verk av Allart van Everdingen.

Alice Davies, 1978, sid 216-18, fig 276.
Seymour Slive, "Jacob van Ruisdael -A complete catalogue of his pintinfs, drawings and etchings", 2001, kat nr 283. ("Waterfall in a Mountainous Landscape", Sweden, Private Collection).