806
1103412

KOPPAR med FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av kvinna inom kartusch, hållandes i en solfjäder bredvid ett rökelsekar. Fat med fortsatt dekoration av buddhistiska emblem samt ett vapen centrerad i mitten. Diameter på fat 11,5 cm. Längd på kopp ca 8,3 cm.

Slitage, obetydliga kantnagg.