44
1139732

Björn Wiinblad

(Danmark, 1918-2006)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Björn Wiinblad
(Danmark, 1918-2006)

VÄGGTEXTIL/MATTA, "Tucano", "Spring Lady", handknuten, ca 282 x 106 cm, signerad Bjørn Wiinblad.

Tillverkad av Fortunato Silverio Lda, Oporto, Portugal. Enligt uppgift tillverkad 1973 i tre exemplar. Baksidan med etiketter. I slutet av 1960-talet startades ett samarbete mellan Axeco Svenska AB, Fortunato Silverio Lda och Bjørn Wiinblad. Omkring 1976 hade Axeco Svenska AB en utställning på NK i Stockholm med väggtextilier ur produktionen.

Smärre fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, ett hörn med lagningar och komplettering.