Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Betsad bok, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 180 cm + 2 x 73 cm= totalt 326 cm, bredd 85 cm, höjd 74 cm.
Smärre slitage.
Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.