398
1146902

Agnes Cleve

(Sverige, 1876-1951)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
640 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Agnes Cleve
(Sverige, 1876-1951)

Kvinna på klippa

Signerad Agnes Cleve och daterad -15. Duk 90 x 98 cm.

Proveniens

Familjen Anderssons samling.
”Modernismens pionjärer - en avantgardistisk samling”.

Per Ekström museet, Mörbylånga, "Agnes Cleve & John Jon-And", 1994-1995.
Bohusläns Museum, Uddevalla, "Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april - 11 juni 1995, avbildad helsida i färg sid 9 i utställningskatalogen.
Mjellby Konstmuseum, "De berömda och de glömda - kvinnliga svenska modernister 1900-1930, 11 juni - 3 september 2006, upptagen under verksförteckningen på sid 95 i utställningskatalogen.
Norrköpings konstmuseum, "De berömda och de glömda - kvinnliga svenska modernister 1900-1930, 15 oktober 2006 - 7 januari 2007, upptagen under verksförteckningen på sid 95 i utställningskatalogen.
Per Ekström museet, Mörbylånga, "Agnes Cleve & John Jon-And", 2010.
Säfstaholms Slott, Vingåker, "Föreningen Svenska konstnär­innor 1910–2010", 1 maj - 15 september 2010.
Mjellby Konstmuseum, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 10 maj - 7 september 2014, fig. 66.
Oregaards museum, Danmark, "Agnes Cleve - breaking the mould", 1 februari - 31 May 2015.
Uppsala konstmuseum, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 6 februari - 1 maj 2016.

Bohuslän konst, årsbok 1996, avbildad i färg sid 39.
Mjellby Konstmuseum, utställningskatalog, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 10 maj - 7 september 2014, avbildad helsida i färg, sid 91, fig. 66.

Agnes Cleve, som kom från en högborgerlig miljö i Uppsala, studerade först vid Högre konstindustriella skolan (nuvarande Konstfack) i Stockholm och verkade en kort tid som formgivare innan hon övergav konsthantverket och satsade på måleriet i stället. År 1897 började hon på Göteborgs Musei rit- och målarskola (Konsthögskolan Valand). Bland hennes studiekamrater fanns Maj Bring, Mollie Faustman, Tora Vega Holmström, Vera Nilsson och Ellen Trotzig. Hennes lärare på Valand var Carl Wilhelmson, med vilken hon inledde ett förhållande, trots att båda var gifta på var sitt håll. Relationen resulterade i att Carl Wilhelmson stannade kvar i sitt äktenskap medan Cleve 1911 bröt sig ur sitt. Därmed förlorade hon också vårdnaden om de två barnen hon och den f d maken advokaten Ernst Lindesjöö hade tillsammans.

Ett par år senare, 1913, lämnade hon Sverige och reste till Paris tillsammans med den 13 år yngre konstnären John Jon-And, som hon gifte sig med 1915. Resan innebar en omvälvande nyorientering för Cleves konstnärskap. Kubismen var en av de rådande inriktningarna och Cleve och Jon-And var tidigt ute för att insupa inspiration och lärdomar i konstens absoluta centrum. Lärare blev Le Fauconnier och Dunoyer de Ségonzak på La Palette. När Cleve och Jon-And, i samband med världskrigets utbrott, år 1914, återvände till Sverige var grunden lagd till dessa två märkvärdiga konstnärskap. Såväl Cleve som Jon-And skulle under återstoden av 1910-talet fasthålla vid ett dynamiskt måleri präglat av en sammansmältning av expressionism och kubism. Förutom den franska expressionismen och kubismen kom Cleve och John-And också tidigt i kontakt med den tyska dito. Året 1914 turnerade den tyska konstnärsgruppen Der Blaue Reiters första utställning i Europa och på sommaren visades den i Göteborg där Cleve såg den.

Under mitten av 1910-talet målar Agnes Cleve några av hennes mest banbrytande och betydelsefulla verk som Vision I, Vision II och Brand i New York. I auktionens verk "Kvinna på klippa" har Cleve löst upp landskapet i dramatiska, kubistiska former där diagonaler och geometriska fält skär genom varandra. De kalla blå nyanserna bildar en hotfull bakgrund till kvinnan som ligger utsträckt på en klippa med ansiktet dolt i armarna. Hennes kropp är målad i varma rödgula nyanser som kontrasterar mot de omgivande, blånande klipporna och skapar som ett elektriskt fält i verkets mittpunkt. Detta verk, där Cleve också har gått upp i format, tillhör ett av hennes viktigaste verk när hon står på sin konstnärliga höjdpunkt.

Konstnär

Agnes Cleve föddes i Uppsala 1876. Hon studerade konst vid Konstindustriella skolan i Stockholm efter avlagd studetexamen. Hon bildade familj och flyttade till Göteborg och studerade konst vid Valand där Carl Wilhelmsson var lärare. Efter en svår skilsmässa flyttade Agnes till Paris 1913, där hon studerade för Le Fauconnier tillsammans med John Jon-And. De gifte sig så småningom. De flyttade en tid till Stockholm och sedan till Göteborg. Paret vistades ofta i sitt sommartorp vid Gullmarsfjorden. Platsen hette Källviken och blev en samlingspunkt för flera konstnärer, bl.a. kan nämnas paret Gabriele Münter och Wassily Kandinsky. Kandinsky var i hemlandet Tyskland ledare för gruppen ”Der Blaue Reiter”. En grupp som företrädde kubism och tysk modernism och utan tvekan påverkat både Agnes Cleve och Jon-And. Cleve har företagit resor för att måla till Sandhamn, Skagen, London, Italien, Holland, Belgien, Nordafrika, Spanien, Turkiet och USA (där hon även var bosatt en tid). I Agnes Cleves produktion återfinns figurtavlor, fönsterutsikter, porträtt, stadsbilder och västkustmotiv. Agnes Cleves konst återfanns på utställningar i Europa ( Paris, Amsterdam, Köpenhamn m.fl.). Omtalad blev hennes utställning tillsammans med bl.a. Sigrid Hjertén i Paris 1937, och hon har klassats av en tysk tidskrift som Sveriges främsta konstnärinna under 1900–talets första hälft. Representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Gävle museum, Norrköpings museum m.fl.