547
1129964

Auguste Herbin

(Frankrike, 1882-1960)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Auguste Herbin
(Frankrike, 1882-1960)

Studie till "Jazz"

Signerad Herbin och daterad -36. Akvarell och gouache på papper 24 x 31,5 cm.

Tilläggslista

Inköpt på Galleri Boibrino, Stockholm på 1980-talet.

Proveniens

Privat samling.

Geneviève Claisse, "Herbin: catalogue raisonné de l'oevre paint", Les éditions du Grand-Pont, Paris, 1993. Jämför katalog nummer 720 "Jazz", olja på duk, 1936.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

795. Isaac Grünewald, Stilleben med amaryllis.
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
175 000

ditt bud
Fair warning
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
Fair warning
160 000

ditt bud
Fair warning
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
Aktuellt bud:
175 000 SEK