Studie till "Jazz"
Signerad Herbin och daterad -36. Akvarell och gouache på papper 24 x 31,5 cm.
Inköpt på Galleri Boibrino, Stockholm på 1980-talet.
Privat samling.
Geneviève Claisse, "Herbin: catalogue raisonné de l'oevre paint", Les éditions du Grand-Pont, Paris, 1993. Jämför katalog nummer 720 "Jazz", olja på duk, 1936.