199
1129940

Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 190 - 8 990 EUR
7 590 - 9 490 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Invändigt förgyllda. Runda, släta, på locket delvis godronnering samt kotteknopp, rakt svärtat trähandtag med benknopp och tapp. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 86 3/8 och 86 1/4. Diameter 22 cm, vikt 1 261 + 1 263 gram.