Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.
Invändigt förgyllda. Runda, släta, på locket delvis godronnering samt kotteknopp, rakt svärtat trähandtag med benknopp och tapp. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 86 3/8 och 86 1/4. Diameter 22 cm, vikt 1 261 + 1 263 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in