33
1125000

SOFFA CONFIDANTE, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Vitmålad. Stoppad rygg och sits. Tredelad. Snidad dekor. Längd 336, höjd 112 cm.

Skador. Lagningar. Färgbortfall.

Slott och herresäten i Sverige, Södermanland I, Allhems förlag 1968, sid. 304, jämför snarlik gustaviansk soffa avbildad i salongen på Hörningsholm.
Styles, Meubles decors du Louis XVI à nos jours, Larousse, 1972, sid. 83, John Linnells (död 1796) design till soffa Confidante.
The Dictionary of English Furniture, Ralph Edwards, 1954. del 3, sid. 98, George Hepplewhites design till soffa Confidante (Cabinet-Maker and Upholsterer's Guide).
Groth, Håkan, Nyklassicismen i Sverige, Prisma 2000, Tullgarn slott, Röda salongen, sid. 107, jämför soffa Confidante tillverkad av Melchior Lundberg d.ä.

Den tredelade soffan uppstod i Frankrike under 1700-talets mitt. Soffans konstruktion med avgränsande armstöd i varje ände möjliggjorde förtroliga samtal, där av namnet "Confidante". Under 1700-talets andra hälft formgav George Hepplewhite och John Linnell i London olika modeller av denna typ av soffa. I Sverige förekom den under gustaviansk tid, men är tämligen ovanlig. Utöver katalognumret finns två kända soffor i privat ägo, varav en är avbildad i salongen på Hörningsholm 1968, samt en tredje soffa i de kungliga samlingarna på Tullgarns slott. Den kungliga soffan är tillverkad av Melchior Lundberg d.ä. som var mästare i Stockholm 1775-1812.