53
1098871

SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med mahogny. Lister och beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Bakom utfällbar lådfront fem små lådor. Undertill tre lådor. blyertspåskrift under skiva på träet "C von Post Stockholm". Längd 97, bredd 51, höjd 89,5 cm. Nyckel finns.

Skivan med små nagg.

Proveniens

Tidigare C. von Post Stockholm.