65
1147916

SEKRETÄR, Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1752-73), rokoko, 1700-talets mitt.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Beslag av mässing. Bakom klaff lådor och fack. Låda med toilettespegel. Nedtill tre lådor. Svängda ben. Längd 101, bredd 53, höjd 104 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Bukowskis auktion november 1990, auktion 475, katalognummer 365.

Jämför analogt exemplar tidigare på Näs i Röö, Roslagen.