BOKSTÖD, ett par, soapstone. Qingdynastin (1664-1912).
Skuren dekor i relief av guanyin hållandes lotus, den andra med guanyin hållandes en vas, båda med adorant stående mot en ristad bakgrund av lövverk. Höjd 19,5 cm.
En med spricka. Nagg. Naturliga inneslutningar i stenen. Ett huvud med lagning
×
Logga in
Kunde inte logga in