993
1144717

Brosch 18K guld med en gammalslipad diamant och halvpärlor, möjligen A Tillander

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

diameter 20 mm, totalvikt 5 g. Ryska stämplar, AT

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Enligt medföljande dokument gåva från en storfurste till skeppsredare Carl Johan Fredrik Jörgensen som på 1860-talet byggde en lustjakt åt denne, samma Jörgensen lär även ha byggt en jakt åt Alexander II av Ryssland. Namnet på lustjakten var Sabava vilket också finns graverat på broschen.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

48. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1954.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK