Important Spring Sale 617

1155 föremål
845. SKÅL, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
922. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
610. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
579. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
915. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
916. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
890. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
596. SKÅL, porslin. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
726. SKÅL, röd/vitsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
681. SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
888. SKÅLAR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
586. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
819. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
746. SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
918. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
882. SKÅLFAT, sju stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
742. SKÅLFAT, tre stycken, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
815. SKÅLFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
70. SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
151. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
723. SNUSFLASKOR, ett par, agat. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
722. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
35. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
817. SOPPTALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. SPEGEL, Nordtyskland, 1700-talets första hälft, senbarock.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
628. SPEGEL, brons. Han/Jin dynastin (200-300 e.Kr.).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
85. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87. SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, daterad 1798.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
700. SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
936. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
801. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
830. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
639. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
578. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
663. STIGBYGLAR, ett par, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
24. STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. STOLAR, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
712. SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
72. SYBÅGE, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. Salvator Rosa Hans krets, Bartolomeus.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1091. Seaman Schepps ett par örhängen 18K guld och agat.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
551. Sebastiaen Vrancx Hans ateljé, Allegori över vintern.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
528. Sebastiano Conca Tillskriven, Jesusbarnet.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
227. Sex Osmanska zarfs med ryska porslinskoppar, c:a 1910.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
215. Sked, förgylld, ostämplad, Skandinavien tidigt 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
36. Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
454. Sten Ericson, "Bianca".
454. Sten Ericson, "Bianca".
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1035. Stjärnbrosch 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK