Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
416. Philip Richard Morris, "Arrival of spring".
416. Philip Richard Morris, "Arrival of spring".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
423. Philips Gysels Tillskriven, Stilleben med fåglar och frukter.
423. Philips Gysels Tillskriven, Stilleben med fåglar och frukter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
401. Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården.
401. Prins Eugen, "Sädesfält mot Vättern", motiv från Örgården.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
410. Prins Eugen, Landskap med gärdsgård.
410. Prins Eugen, Landskap med gärdsgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
657. RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal.
657. RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
159. RESESOLUR, Butterfield, Paris, 1700-tal.
159. RESESOLUR, Butterfield, Paris, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
634. RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin.
634. RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Mansporträtt, turban och kappa.
549. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Mansporträtt, turban och kappa.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
957. Ring 14K guld med bandad agat.
957. Ring 14K guld med bandad agat.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1058. Ring 14K guld med en fasettslipad citrin och rubiner.
1058. Ring 14K guld med en fasettslipad citrin och rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 13 000 SEK
1023. Ring 14K vitguld med en cabochonslipad månsten ca 20.00 ct.
1023. Ring 14K vitguld med en cabochonslipad månsten ca 20.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1157. Ring 18K guld med agat och runda briljantslipade diamanter.
1157. Ring 18K guld med agat och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1006. Ring 18K guld med en opal och runda briljantslipade diamanter.
1006. Ring 18K guld med en opal och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1076. Ring 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
1076. Ring 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1048. Ring 18K guld med korall och åttkantslipade diamanter.
1048. Ring 18K guld med korall och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1155. Ring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
1155. Ring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1000. Ring 18K vitguld med en gammalslipad diamant 4.55 ct enligt gravyr.
1000. Ring 18K vitguld med en gammalslipad diamant 4.55 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
1030. Ring A Tillander 18K vitguld med en cabochonslipad safir.
1030. Ring A Tillander 18K vitguld med en cabochonslipad safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Ring med en gammalslipad diamant ca 1.20 ct kvalitet ca G/H si.
978. Ring med en gammalslipad diamant ca 1.20 ct kvalitet ca G/H si.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
1102. Ring med en gammalslipad diamant ca 2.25 ct kvalitet ca I/J si2.
1102. Ring med en gammalslipad diamant ca 2.25 ct kvalitet ca I/J si2.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
992. Ring med en navettslipad diamant ca 2.75 ct kvalitet ca K vs.
992. Ring med en navettslipad diamant ca 2.75 ct kvalitet ca K vs.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1116. Ring med ett miniatyrporträtt.
1116. Ring med ett miniatyrporträtt.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1009. Ring med gammal- och åttkantslipade diamanter.
1009. Ring med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
958. Ring silver och 14K guld med en pärla diameter ca 6.5 mm.
958. Ring silver och 14K guld med en pärla diameter ca 6.5 mm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
399. Ruth Milles, "Flicka i blåst".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
660. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Qingdynastin (1664-1912).
660. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
669. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
669. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti.
600. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
648. RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande troligen Mingdynastin.
648. RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande troligen Mingdynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
659. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
659. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
652. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
652. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.
662. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
921. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
921. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
574. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
574. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
947. SALADIERER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
947. SALADIERER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
66. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
66. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
68. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.
68. SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
805. SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
719. SIGILL, två stycken, sten. Kina, troligen omkring 1900.
719. SIGILL, två stycken, sten. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
721. SIGILLASK med LOCK, sten. Kina, med inskription.
721. SIGILLASK med LOCK, sten. Kina, med inskription.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
217. SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock.
217. SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
64. SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
64. SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
155. SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.
155. SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
160. SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.
160. SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.
692. SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
715. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
715. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
622. SKULPTURER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.
622. SKULPTURER, tre stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
150. SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.
150. SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
871. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.
871. SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal. Signerad Ma Qingyun.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
616. SKÅL med LOCK, silver, ben och turkos. Tibet, 1800-tal.
616. SKÅL med LOCK, silver, ben och turkos. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
730. SKÅL och LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
730. SKÅL och LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
594. SKÅL, keramik, temmoku. Songdynastin (960-1279).
594. SKÅL, keramik, temmoku. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
638. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
638. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
592. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
592. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
740. SKÅL, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).
740. SKÅL, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
878. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
878. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
749. SKÅL, porslin. Citzhou, Mingdynastin (1368-1644).
749. SKÅL, porslin. Citzhou, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
733. SKÅL, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
733. SKÅL, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK