86
1180311

Fredrik Mattson

(Sverige, Född 1973)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fredrik Mattson
(Sverige, Född 1973)

"TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 19/22 för Blå Station 2008.

Stomme i förgyllt trä med snidad dekor av hjärta, märkt med etikett Design Fredrik Mattson Blå Station 2008 samt förgylld och signerad av Pontus Tunander nr 19 2008, höjd 75 cm.

Smärre slitage.

Stolen formgavs och presenterades på Stockholm Furniture fair 2007. Stolen gjordes i en upplaga om 22 limiterade, förgyllda exemplar i 24 karats guld.