113
1190204

Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Michael Schilkin
(Finland, 1900-1962)

skulptur, jagande tiger, Arabia, Finland 1940-tal.

Glasyr i grå nyanser och brunt, stämpelsignerad M. Schilkin Arabia. Längd ca 69,5 cm, bredd ca 29,5 cm, höjd ca 17 cm.

Proveniens

Inköpt sannolikt på 1940-talet, därefter i arv.

Formgivare