MATTA, "Bankrabatten blå", flossa, ca 235,5 x 111 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1966.
Obetydligt slitage,smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck.
Första pris i Industrilotteriet, Malmö, på 1970-talets förra hälft.