hennes art, spegel, ca 1900.
Skuren, bemålad och förgylld dekor av fabelmotiv med bl.a. S:t Göran och draken, löst krön, elektrifierad, möjligen senare. Höjd 174 cm, bredd 90 cm.
Smärre skador och färgavfall.
Gisela Henckel-Trapp (1873-1958). Trapps konstnärsskap präglades av hennes katolska tro. Hon dekorerade till exempel Arilds katolska kyrka, uppförd 1920-21. Hennes verk uppvisar inspiration av de brittiska prerafaeliternas konst.