Modern Art + Design 620

Slutpriser

Nr.Föremål
203Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Porslinsmattan", rölakan, ca 354,5 x 272,5 cm, signerad AB MMF.165 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 220,5 x 159 cm, signerad AB MMF.26 000 SEK
205Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå Esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
206Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 301,5 x 202 cm, signerad AB MMF.160 000 SEK
207Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 425-429,5 x 278-281 cm, signerad AB MMF BN.175 000 SEK
208Barbro Nilsson, MATTA, "Schackrutan grön", rölakan, ca 267 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
209Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 303 x 210,5 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
210Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, blå", rölakan, ca 233,5 x 168,5 cm, signerad AB MMF BN.48 000 SEK
211Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 210 x 141 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
212Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 204,5 x 111-113 cm, signerad MMF.22 000 SEK
213Barbro Nilsson, MATTA, "Rosengång med blå rand", rosengång, ca 164,5 x 99,5 cm, signerad AB MMF BN.32 000 SEK
214Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Ann-Maris röda", rya, ca 311,5 x 201 cm, signerad AB MMF AML.50 000 SEK
215Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, grön", rya, ca 310 x 226 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
216Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 305 x 151 cm, signerad AB MMF BN.19 000 SEK
217Marianne Richter, MATTA, "Rutig brokig rya", rya, ca 112 x 88 cm, signerad AB MMF MR.7 000 SEK
218Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVD TAPET, "Valdemarsskatten", gobelängvariant, ca 223 x 178,5-180,5 cm, signerad AB MMF AMF.135 000 SEK
219Sven X:et Erixson, VÄVD TAPET, gobelängteknik, efter kartong av Sven X:et Erixson, översatt till väv av Barbro Nilsson, ca 143 x 407 cm.46 000 SEK
220Sigvard Bernadotte, MATTA, flossa, ca 236,5 x 170-172,5 cm, signerad SB T (Sigvard Bernadotte, Fru Trolles Vaevestue).12 000 SEK
221Sigvard Bernadotte, MATTA, rölakan, ca 205,5 x 135,5 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).13 000 SEK
222Edna Martin, MATTA, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 252 x 202 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).55 000 SEK
223Agda Österberg, MATTA, "Matta 232" eller variant av den, rölakan, ca 355,5 x 245,5 cm, signerad AÖ invävt och AGDA ÖSTERBERG broderat.Återrop
224Agda Österberg, VÄVD TAPET, slätväv, "AÖ-teknik", ca 117-118 x 317,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).9 500 SEK
225Monika Bertilsson, MATTA, rölakan, ca 225 x 163 cm, signerad AÖ MB, Tre Bäckar i Varnhem.20 000 SEK
226Lars Gynning, VÄVD TAPET, "La Vieille Ville" ("Gamla Stan"), gobelängteknik, ca 115,5-117 x 213 cm, signerad Gynning PF AUBUSSON.19 000 SEK
227Elisabet Hasselberg-Olsson, VÄVD TAPET, ca 166 x 121 cm, signerad EO (Elisabet Hasselberg-Olsson).32 000 SEK
228Gisela Trapp, hennes art, spegel, ca 1900.34 000 SEK
229Auguste Ledru, vas, "Rèverie", Susse Frères, Paris ca 1900.8 000 SEK
230Skandinavisk formgivare, möjligen, plianger, ett par, 1920-30-tal.Återrop
231Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.19 000 SEK
232Gustaf Fjaestad, bord, Arvika, jugend 1914, dubblett till bordet i Ernst Thiels samling, Theilska Galleriet, Stockholm.
233Gustaf Fjaestad, stabbestolar, ett par, Arvika 1908-09, sannolikt skulpterade av Adolf Swanson, Ola Eriksson samt.
234Gustaf Fjaestad, stabbestolar, ett par Arvika, jugend 1908-09, sannolikt skulpterade av Adolf Swanson, Ola Eriksson samt.
235Gustaf Fjaestad, stabbestolar, ett par Arvika, jugend 1908-09, sannolikt skulpterade av Adolf Swanson, Ola Eriksson samt.
235AGustaf Fjaestad, bord samt stabbestolar, 6 stycken, jugend Arvika ca 1908-1914.1 900 000 SEK
236Georg Ringström, takarmatur, jugend, 1916.6 000 SEK
237Carl Bergsten, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1918.13 000 SEK
238Elis Bergh, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal.17 000 SEK
239Swedish Grace, fåtölj, 1920-30-tal.55 000 SEK
240Uno Åhrén, tillskriven, karmstol, Gemla, Diö ca 1927.30 000 SEK
241Gösta Adrian-Nilsson, bricka, Astrid M Aagesen, Helsingborg, 1920-30-tal.13 000 SEK
242Anna Petrus, bricka, tenn, egen verkstad, Riddargatan, Stockholm tidigt 1920-tal. Modellen utställd Världsutställningen i Paris 1925.34 000 SEK
243Josef Frank, sekretär, Wien, ca 1920-22.80 000 SEK
244Erik Fleming, ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930.13 000 SEK
245Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.20 000 SEK
246Herman Bergman, skrin, Stockholm, ca 1940.8 000 SEK
247Greta Magnusson Grossman, tillskriven, soffa, The Studio, Stockholm, 1930-40-tal.55 000 SEK
248Harald Elof Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1940-tal.52 000 SEK
249Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1929.500 000 SEK
250Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1929.125 000 SEK
251Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.195 000 SEK
252Axel Einar Hjorth, stolar 4 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.65 000 SEK
253Axel Einar Hjorth, hörnskåp "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.48 000 SEK
254Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.270 000 SEK
255Bo Wretling, fåtöljer 1 par, Firma Otto Wretling 1930-tal.32 000 SEK
256Sven Markelius, stol, AB Stockholms Nya Järnsängsfabrik, för Stockholmsutställningen 1930.26 000 SEK
257Axel Einar Hjorth, "Tösse", karmstolar, 1 par, Nordiska Kompaniet 1930.36 000 SEK
258Axel Einar Hjorth, soffa, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.90 000 SEK
259Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.55 000 SEK
260AXEL EINAR HJORTH, "Oh Boy", byrå, Nordiska Kompaniet 1929.Återrop
261Swedish Grace, spegel, Carl Johanssons möbleringsaffär, Stockholm 1930-tal.Återrop
262Swedish Grace, sullastolar, 1 par, Carl Johansons Möbleringsaffär, 1930-tal.34 000 SEK
263Swedish Grace, sullastolar, 1 par, Carl Johansons Möbleringsaffär, 1930-tal.36 000 SEK
264Josef Frank, golvlampa "Tre-Spiralen", modell 2431, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.30 000 SEK
265Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn ca 1935-36.200 000 SEK
266Firma Svenskt Tenn, bordsspegel, tredelad, Firma Svenskt Tenn, 1929.32 000 SEK
267Firma Svenskt Tenn, spegel, Stockholm 1932.90 000 SEK
268Estrid Ericson, troligen, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.8 500 SEK
269Firma Svenskt Tenn, burk med lock, Firma Svenskt Tenn 1956.11 000 SEK
270Estrid Ericson, sannolikt, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.22 000 SEK
271Björn Trägårdh, fåtölj, "modell 151", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.50 000 SEK
272Björn Trägårdh, fåtölj, "modell 151", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.55 000 SEK
273Björn Trägårdh, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.24 000 SEK
274Nils Fougstedt, jardinière, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.7 000 SEK
275Einar Jolin, blyertsteckning, porträtt av Estrid Ericson, signerad 1932, ram av tenn, Firma Svenskt Tenn, proveniens Estrid Ericson.38 000 SEK
276Tyra Lundgren, & Uno Åhrén, soffbord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928-29, modell 743, proveniens Estrid Ericson.480 000 SEK
277Estrid Ericson, sigillstampar, 2 st, Firma Svenskt Tenn, troligen 1920-30-tal, proveniens Estrid Ericson.18 000 SEK
278Anna Petrus, skål med hänklar, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1931.7 500 SEK
279Estrid Ericson, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn 1900-talets mitt, proveniens Estrid och Sigfrid Ericson.11 000 SEK
280Gunnar Torhamn, akvarell och gouache, signerad 1926, ram av Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928, proveniens Estrid Ericson.14 000 SEK
281Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1964.22 000 SEK
282Firma Svenskt Tenn, väggspegel, Stockholm 1932, proveniens Estrid Ericson.11 000 SEK
283Firma Svenskt Tenn, ask med lock, modell 32b, Stockholm 1929, proveniens Estrid Ericson.22 000 SEK
284Estrid Ericson, kruka med bonsaiträd, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.22 000 SEK
285Josef Frank, pall "Nil", "Firma Svenskt Tenn, modell 1003, troligen 1940-tal, proveniens Estrid Ericson.42 000 SEK
286Estrid Ericson, & Josef Frank, sannolikt, dörrstopp, Firma Svenskt Tenn, proveniens Estrid Ericson.30 000 SEK
287Firma Svenskt Tenn, paraplyställ, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.5 100 SEK
288Firma Svenskt Tenn, fågelbur, 1900-talets förra hälft, proveniens Estrid Ericson.15 000 SEK
289Rullmålning, tusch och färg på siden. Kina, 1900-tal, proveniens Estrid Ericson.5 000 SEK
290Firma Svenskt Tenn, cocktailglas, 17 st, Gullaskruf 1940-tal, proveniens Estrid Ericson.3 000 SEK
291Josef Frank, bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2255, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.70 000 SEK
292Josef Frank, golvlampa, modell 2368, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal, proveniens Estrid Ericson.24 000 SEK
293Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020, 1940-50-tal, proveniens Estrid Ericson.160 000 SEK
294Josef Frank, golvlampa, modell 2597, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal, proveniens Estrid Ericson.40 000 SEK
295Josef Frank, bordsvitrin, Firma Svenskt Tenn, modell 2070, proveniens Estrid Ericson.24 000 SEK
296Josef Frank, sidobord med klaffar, Firma Svenskt Tenn, modell 1133, 1900-talets mitt, proveniens Estrid Ericson.8 000 SEK
297Uno Åhrén, stolar, 4 st, Gemla, 1930-tal, proveniens Estrid Ericson.13 000 SEK
298Bruno Mathsson, standardbord, Firma Karl Mathsson 1940, proveniens Estrid Ericson.12 000 SEK
299Ivar Johnsson, "Vinskörden", urnor 1 par, Swedish Grace 1920-30-tal.32 000 SEK
300Axel Einar Hjorth, sideboard "Typenko", för Nordiska Kompaniet 1932.24 000 SEK
301Axel Einar Hjorth, byrå "Typenko", Nordiska Kompaniet 1932.24 000 SEK