Modern Art + Design 620

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
302Axel Einar Hjorth, skåp "Typenko", Nordiska Kompaniet 1935.30 000 SEK
303Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.250 000 SEK
304Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.34 000 SEK
305Axel Einar Hjorth, byrå, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
306Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.16 000 SEK
307Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.140 000 SEK
308Axel Einar Hjorth, soffa, version av "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.48 000 SEK
309Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.95 000 SEK
310Axel Einar Hjorth, pall "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.46 000 SEK
311Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.90 000 SEK
312Josef Frank, golvlampa, modell 2598, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.22 000 SEK
313Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.75 000 SEK
314Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, sannolikt tidigt 1950-tal, modell 2180.10 000 SEK
315Josef Frank, golvlampa, modell 2148, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.7 500 SEK
316Nordiska Kompaniet, fåtöljer, ett par, sportstugemöbler, 1930-40-tal.10 000 SEK
317David Rosén, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet, ca 1938.8 000 SEK
318Nordiska Kompaniet, byrå, Sportstugemöbel, Sverige 1930-40-tal.8 000 SEK
319Swedish Modern, golvlampor, 2 st, 1940-50-tal.26 000 SEK
320Philip Arctander, tillskriven, "Clam chair /Musling", Vik & Blindheim, Norge.55 000 SEK
321Carl-Axel Acking, taklampa, Bröderna Malmströms 1940-tal.36 000 SEK
322Harald Elof Notini, golvlampa, modell "15585", Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, 1940-50-tal.8 500 SEK
323Bertil Söderberg, fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.12 000 SEK
324Sten Blomberg, vitrinskåp, för snickarmästare Alfred Perssons verkstad, 1950-60-tal.15 000 SEK
325Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal.65 000 SEK
326Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.65 000 SEK
327Marianne och Rüdiger von Münchow, sideboard, Svensk Hemslöjd 1962.41 000 SEK
328Bruno Mathsson, tidskriftsbord, Karl Mathsson, Värnamo 1961.48 000 SEK
329Hans-Agne Jakobsson, "Festivus", modell "T478/A", taklampor 1 par, AB Ellysett, Markaryd, 1960-tal.12 000 SEK
330Erik Höglund, ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide, 1960-70-tal.75 000 SEK
331Carl Fagerlund, golvlampor ett par, Orrefors, 1960-70-tal, modell RD1990.18 000 SEK
332Alvar Aalto, fåtölj, "Paimio" O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, Finland, 1930-40-tal.135 000 SEK
333Alvar Aalto, fåtölj, "modell 48", Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas AB, Finland 1940-50-tal.60 000 SEK
334karmstol, modell nr 31, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland.Återrop
335Alvar Aalto, bord, modell 70, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, för Artek, Finland.13 000 SEK
336Alvar Aalto, fåtölj "Tank chair", modell 400, sannolikt tillverkad av Aalto Möbler i Hedemora 1946-56.34 000 SEK
337Tapio Wirkkala, fat, Finland 1950-tal.55 000 SEK
338Tapio Wirkkala, fat, björk, laminerad plywood, Finland 1950-tal.120 000 SEK
339Tapio Wirkkala, fat, björk, laminerad plywood, Finland 1950-tal.14 000 SEK
340Jens Nielsen, dagbädd, Danmark 1921.Återrop
341Poul Henningsen, "Septima 4", Louis Poulsen, Danmark, ca 1931.Återrop
342Vilhelm Lauritzen, taburett, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal.19 000 SEK
343Lysberg, Hansen & Therp, sideboard, Danmark, 1940-50-tal.48 000 SEK
344"Hejsekrone", Louis Poulsen, Danmark, 1931-37.Återrop
345Ole Wanscher, karmstolar, 1 par, modell 1755, Fritz Hansen, Danmark 1945.12 000 SEK
346Jens Risom, soffa, atelier Jens Risom, 1940-50-tal.25 000 SEK
347Mogens Lassen, "The Egyptian Table", A.J Iversen, Danmark.46 000 SEK
348Finn Juhl, "Judasbordet"/ Silverbordet, utfört av Niels Vodder Danmark, 1940-50-tal.223 000 SEK
349Jørgen Høj, 8 stolar, Thorald Madsen Snedkeri, Danmark 1950-tal.95 000 SEK
350Bodil Kjaer, fem fåtöljer, Harbo Sølvsten, Danmark ca 1955.230 000 SEK
351Kurt Østervig, satsbord, fyra delar, Jason Møbler, Danmark 1950-tal.15 000 SEK
352Ole Wanscher, "Egyptisk" pall, Poul Jeppesen møbler, Danmark.40 000 SEK
353Ib Kofod Larsen, sideboard, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.75 000 SEK
354Finn Juhl, fåtölj, modell F-133, France & Son, Danmark.20 000 SEK
355Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal.22 000 SEK
356Ole Wanscher, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.100 000 SEK
357Jørgen Høj, skåp, Knud Willadsen Møbelsnedkeri, Lillerød, Danmark 1952.30 000 SEK
358Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse", modell AP19, AP-stolen, Danmark, 1950-60-tal.60 000 SEK
359Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, AT-314, Danmark 1950-60-tal.185 000 SEK
360Hans J. Wegner, fåtölj, "Mama bear", modell AP27, AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.Återrop
361Hans J. Wegner, "Cowhorn Chair", sex stycken, Johannes Hansen, JH 505, Danmark 1950-60-tal.260 000 SEK
362Hans J. Wegner, bänk JH-574, Johannes Hansen, Danmark.55 000 SEK
363Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par CH-22, Carl Hansen & Son, Danmark 1900-talets mitt.28 000 SEK
364Hans J. Wegner, matbord med klaffar, modell AT-314, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.48 000 SEK
365Hans J. Wegner, stolar, 10 st "JH-701", Johannes Hansen, Danmark.48 000 SEK
366Finn Juhl, "Bo59", "Kaminfåtöljen", Bovirke, Danmark, 1950-60-tal.55 000 SEK
367Finn Juhl, "Bo59", "Kaminfåtöljen", Bovirke, Danmark, 1950-60-tal.36 000 SEK
368Skandinavisk formgivare, sideboard, 1960-tal.75 000 SEK
369Poul Kjaerholm, stolar 6 st "PK9", E Kold Christensen, Danmark.95 000 SEK
370Poul Kjaerholm, "PK31-3" soffa, E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.42 000 SEK
371Poul Kjaerholm, "PK 61", soffbord, E Kold Christensen, Danmark 1960-70-tal.18 000 SEK
372Poul Kjaerholm, "PK31" fåtöljer, 1 par, E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.36 000 SEK
373Einar Jolin, Skidåkare.65 000 SEK
374Gösta Adrian-Nilsson, Skidåkare.46 000 SEK
375John Jon-And, "Komposition".26 000 SEK
376Sigrid Hjertén, Iván leker.46 000 SEK
377Sigrid Hjertén, "Flicka med gröna strumpor".32 000 SEK
378Einar Jolin, Vy över Dogepalatset, Venedig.85 000 SEK
379Hilding Linnqvist, "Vårutsikt över Stockholm".230 000 SEK
380Olle Olsson-Hagalund, "Terrass i Bergianska".Återrop
381Arthur Percy, "Flicka bland blåa blommor".44 000 SEK
382Sven X:et Erixson, "Tak i Klara".55 000 SEK
383Hilding Linnqvist, Vintermotiv Stockholm.155 000 SEK
384Arvid Fougstedt, I salongen - ett familjeporträtt.22 000 SEK
385"Perspektiv från Vasagatan".Återrop
386Esaias Thorén, Dansande sjömän.11 000 SEK
387Gösta Adrian-Nilsson, Komposition.26 000 SEK
388Waldemar Lorentzon, Stilleben med glas och flaska.40 000 SEK
389Sven Jonson, "Vertikal komposition".42 000 SEK
390Erik Olson, "Concret 1930 - Composition N".1 000 000 SEK
391John Jon-And, Gullholmen.55 000 SEK
392Sigrid Hjertén, Sydländskt landskap.191 000 SEK
393Ragnar Sandberg, "Hus"/Slussen, Orust.130 000 SEK
394Carl Kylberg, Vid havet.400 000 SEK
395Inge Schiöler, Blommande backe.240 000 SEK
396Isaac Grünewald, Landskap, Saltsjöbaden.40 000 SEK
397Olle Baertling, "Xay".900 000 SEK
398Pierre Olofsson, "Circus".44 000 SEK
399Lars-Gunnar Nordström, Komposition.46 000 SEK
400Bengt Orup, ”Dans mot rött nr 2”.26 000 SEK
401Lars-Gunnar Nordström, "Väggskiss Alko".150 000 SEK