Michel Beck, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam -1630-1673). Barock.
Delvis förgylld. Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Fällbart lock med fruktornerat tumgrepp, locket med graverad banddekor samt infälld minnesmedalj för Höjd 17 cm, vikt 1.045 gram.
Proveniens
Privat samling.
×
Logga in
Kunde inte logga in