254
1177241

Christoffer Wasserman, bägare, silver, Lindesberg (verksam 1734-1770).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, kokande, på delvis räfflad fot, dekor av vågband samt graverad bladdekor. Initialer. Möjligen en bröllopsbägare. Höjd 18 cm, vikt 372 gram.

Slitage.

Proveniens

Privat samling.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

440. Silverjubileumsklocka, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917.
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK