Benvit botten med stora polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor i cirklar. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med växtranka. Silkevarp.
Smärre slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck.