458
1192865

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

"Carl Fredrik Reinhold von Essen" (1789-1820) iförd uniform m/1806 för Livgardet till häst.

Signerat K. F. v. Breda och daterad 1808. Märkt a tergo på ram med pappersetikett "Lott No 3" (märkning som förekommer på föremål från Wijk, se försäljningen av Säbylund på Bukowskis våren 2017). Även märkt med rödkrita "E". Uppfodrad duk 73 x 64,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Wijk, Uppland.
Tidigare i samlingarna på Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 252. (SPA 1920:1953)
Bernhard Schlegel, "Samlingarna på Wijks slott, Uppland", 1876, nr 112.

"Slott och herresäten i Sverige", 1969, Närke, Säbylund, avb sid 215.

Carl Fredrik Reinhold von Essen var son till fältmarskalken H. H. von Essen och hans första hustru Charlotta Eleonora de Geer af Leufsta.