vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
Överfång av rosor i rosa-rött mot matterad vit fond, signerad Kosta på livet undertill Kosta K Lindeberg. Höjd 25,5 cm.
Helena Dahlbäck-Lutteman (red), Nationalmusei Utställningskatalog nr 440 "Svenskt Jugendglas Överfångsglas 1898-1918" 10.12.1980 - 1.3.1981, se katalognummer 102, sid 34.