vas, "Snäckan / Simpukka", Riihimäen Lasi Oy, Finland.
Frihandsblåst grönt glas, opalinfång, klippt och driven kant, signerad Riihimäen Lasi Oy Gunnel Nyman. Höjd 13,5 cm.
Obetydligt slitage.
Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad katalognr 50, sid 91.
Modellen formgiven år 1946.