47
1182056

Marcel André Bouraine

(Frankrike, 1886-1948)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 790 - 11 000 EUR
9 330 - 11 700 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Marcel André Bouraine
(Frankrike, 1886-1948)

skulptur, "Danseuse", Pâte de Cristal, Gabriel Argy-Rousseau, Frankrike ca 1928.

I form av dansande kvinnofigur, signerad Bouraine PÂTE DE CRISTAL D'ARGY ROUSSEAU A8. Mått ca 17,5 x 9,5 cm, höjd 31 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1928.

Marcel Bouraine var en skulptör som arbetade i brons. År 1928 formgav han några modeller för Argy-Rousseau, tillverkade i pâte-de cristal.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

274. Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, formgiven 1939.
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
Budhistorik
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
Aktuellt bud:
240 000 SEK