vas "Espalion", Frankrike 1920-30-tal, nr 996.
Formgjuten opaliserande glasmassa, reliefdekor av blad, märkt R. LALIQUE och graverad signatur R. Lalique France. Höjd 18 cm.
Pyttenagg runt mynningen.
Félix Marcilhac, "R. Lalique, Catalogue raisonné de l'oevre de verre", Les éditions de l'amateur, Paris 1994, modellen avbildad sid 438, nr 996.
Modellen formgiven år 1927, ej i produktion efter 1947.