108
1224300

Kungliga bokband, 50 volymer, drottning Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Oktavformat. Helskinnband, 48 med pärmstämpel H E C under hertigkrona samt 2 med HEC under kunglig krona för hertiginnan (drottning) Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818). Omsluter delar av Buffons Histoire Naturelle tryckta mellan 1770 och 1789 (bla delar av "
Histoire Naturelle des Oiseaux" och "des Animaux Quadrupèdes").
En gravyr föreställande Anckarsvärd samt 3 udda volymer medföljer.

Skador, ej genomgångna.

Proveniens

Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta, hertiginna av Södermanland (1759-1818). Efter hennes död såldes hennes bibliotek på auktion 3,5 och 6 februari 1819 sannolikt inköpta då av C H Ankarsvärd (1782-1865) och placerade i Biblioteket på Fållnäs. På pärmens insida C H Anckarsvärds ex-libris, samt gummistämpel " ..FÅLLNÄS BIB.". Därefter i arv till nuvarande ägare

Sjögren A, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken, Stockholm 1915, fig 253 samt fig 257.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

266. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK