Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med nollgaller och kulfötter. På livet graverad bladranka. Uppsvängt, räfflat handtag. Undertill svisselerade initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 268 gram
Proveniens
Privat samling.
×
Logga in
Kunde inte logga in