Gustaf Folcker, COASTERS, ett par lika, silver, Stockholm 1819 och 1826.
Runda, med genombruten gallerdekor samt kantband med sneda godroner. I botten stämplat vapen för den friherreliga ätten Ridderstolpe. Skodd med träbotten. Diameter 14 cm (inre diam 12,7 cm).
Proveniens
Ridderstolpe
×
Logga in
Kunde inte logga in