Benvit botten med polykroma jaktscener med ryttare till häst, hjortar och rovdjur. Mörkblå huvudbård med blomraka, djur och fåglar. En kortsida med inskription: ”Bafte Iran Esfahan-Seirafian (Knuten Iran – Isfahan – Seirafian). silkevarp
Ställvis obetydligt slitage och smutsig, obetydliga äldre malskador.