Benvitt bönefält med polykromt spaljémönster och medaljonger, bönenisch och stiliserade händer. Gul huvudbård med bladranka.
Något ställvis hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar, ivävningar, lagad reva. En kortsida senare, en kortsida saknar några knutrader.