Ljusblåmelerad slätvävd botten med polykrom knuten dekor av palmetter, arabesker och molnband. Ljusblå melerad huvudbård med blom-, arabesk - och palmettranka.
Slätväv med ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, smärre hål. Kanter med smärre skador. Obetydligt ytslitage.
The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.