361
1225728

Björn Ahlgrensson

(Sverige, 1872-1918)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
29 500 SEK
Björn Ahlgrensson
(Sverige, 1872-1918)

"Martallar"

Signerad Björn Ahlgrensson och daterad -97. Olja på duk 49 x 42,5 cm.

Proveniens

Bengt Hedberg, Gränna (i gåva direkt av konstnären); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 518, "Internationella Höstauktionen", 5-7 december 2000, kat nr 1; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

"Yngre Konstnärers Förening", Stockholm, 1898; Shepard Gallery/Moser & Klang, "The Swedish Vision - Landscape and figurative paintings 1885-1920", 1985, kat nr 10.

Troligen utförd på Muskö i Stockholms skärgård.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

267. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK