"Elof"
Signerad Chr. Eriksson och daterad Arcueil 1901. Gjutarstämpel ADE Gj-metod, Stockholm. Brunpatinerad brons. Höjd 19 cm.
"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 62.