SPEGEL, av Johan Åkerblad 1777 (mästare i Stockholm 1758-1799), Transition Rokoko/Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rosett och lagergirlander. Glas med fasett. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 1777. Höjd 153, bredd 64 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in