Fodral i jakaranda och rot Urtavla märkt Collins Wattisfield. Graverad dekor med akantus och delvis förgyllda detaljer. Bredd 52 djup 26, höjd 233 cm. Vev, nyckel, pendel, 2 lod medföljer.
Skador.
Privat ägo sedan tidigt 1900-tal. Därefter i arv till nuvarande ägare.