BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.
Fanerad med valnöt, amarant och lönn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva i kolmårdsmarmor. Signerad i översta lådbotten I:NORAEUS samt med Stockholm snickareämbetes stämpel. Längd 114, bredd 58, höjd 85 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in