645
1264123

Kagamibuta netsuke samt ask med lock, lack, Japan, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Netsuke med silverlock föreställande vaktlar bland blommor, lacksidan skulpterad med en elegant hovdam som rider på en drake och spela insturmenten Qin. Diameter 4,6 cm. Lackasken solfjädersformad med dekor av hummer. Längd 11 cm.

Nagg, slitage.

Proveniens