164
1296839

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Last Night for the Last Golden Frog", 2008

Ur serien "The Last Golden Frog". Signerad Helena Blomqvist och numrerad 6/6 på etikett a tergo. Pigmentprint, bildyta 86 x 109 cm.

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Motivet visades på Helena Blomqvists separatutställning på Fotografiska, Stockholm, "Stories from Another World", 20 april - 3 juni 2012.

Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.

Helena Blomqvists konst bär den filosofiska eftertänksamhetens och den listigt skruvade humorns dubbla kännetecken. Det finns alltid en annan synvinkel, en annan tolkning. Bilderna rör sig i en mörk sagovärld där surrealistiska framtidsvisioner mixas med äldre tiders romantiska fotografi och stämningsläget pendlar mellan poesi och skräckfylld apokalyps.
Blomqvist iscensätter sina egna världar med egen rekvisita, i stora fotomontage. Hon har tagit starkt intryck av ödesfrågorna i samtiden, miljön och klimathotet. I bilden med titeln "Last Night for the Last Golden Frog" syns en ensam gyllene groda under en stjärnbeströdd natthimmel.
”Den här lilla grodan levde i Costa Ricas berg tills klimatet förändrades. På 1980-talet hittade man en sista hanne som letade efter en hona som inte fanns” har Helena Blomqvist berättat.
Ensam hoppar grodan fram genom det förtorkade landskapet. Står det i stjärnorna att hans art skall bli en av de cirka 130.000 arter som människan hittills har utrotat?