70
1292327

Piero Fornasetti

(Italien, 1913-1988)
Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal.

paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal.

Emaljerad plåt med tryckt dekor av kanoner, mässingskodd kant, på sex fötter. Märkt undertill Fornasetti Milano Made in Italy. Höjd 57 cm, diameter 26 cm.

Slitage, färgbortfall.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

563 - 750 EUR

539 - 719 USD

Klubbat pris:
16 000 SEK
Formgivare

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60