sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.
Fanerat i björk, välvd front med två skåp samt fyra nedsänkta lådor, höjd 74 cm, bredd 114 cm, djup 49 cm. Nyckel finns.
Slitage, skador.
Gunnar Asplund, därefter i arv.
Detta sideboard ritades av Gunnar Asplund till hans eget boende.