ytterfoder, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Tenn, kvadratisk på fötter, reliefdekor "Paradiset" samt "Noaks ark". Stämplad med änglamärket Stockholm B8, 23 x 33 cm, höjd 15,5 cm.
Slitage, invändig beläggning.
Undertill graverad inskription: Direktör Robert Malmquist på femtioårsdagen 19 22/12 29 från N.B:s personal.
Modellen formgiven av Nils Fougstedt år 1928.